Fütürizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fütürizm Kelime Kökeni

Fr futurisme İt futurismo modern sanatta bir akım 1909 Filippo Tommaso Marinetti, İt. şair (1876-1944). İt futuro gelecek, istikbal +ism Lat futurus olacak olan << HAvr *bhu-tu- olacak HAvr *bheuə- olmak, oluşmak, yetişmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Fütürizm mazinin düşmanıdır. Eskiliğin muarızıdır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca futurisme sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca futurismo "modern sanatta bir akım" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1909 Filippo Tommaso Marinetti, İt. şair (1876-1944).) Bu sözcük İtalyanca futuro "gelecek, istikbal" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca sözcük Latince futurus "olacak olan" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhu-tu- "olacak" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheuə- "olmak, oluşmak, yetişmek" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, İlk kullanım, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.