Füme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Füme Kelime Kökeni

Fr fumé 1. dumanla terbiye edilmiş, 2. duman rengi Fr fumer duman tütmek, tütsülemek << Lat fumare a.a. HAvr *dhū-mo- duman HAvr *dheu-1 tütmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : kuşkonmaz, havyar, dil füme ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fumé "1. dumanla terbiye edilmiş, 2. duman rengi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fumer "duman tütmek, tütsülemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen fumare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhū-mo- "duman" kökünden türetilmiştir. Bu kök Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dheu-1 "tütmek" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.