Epitet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epitet Kelime Kökeni

Fr epithète İng epithet lakap, biyolojik taksonomide tür belirten ikinci ad EYun epítheton ἐπίθετον [n.] a.a. EYun epíthetos ἐπίθετος üstüne-konan EYun epitíthēmi üstüne-koymak EYun títhēmi, the- τίθημι, θε- koymak  tez2, tez1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ekşi Sözlük (2009) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca epithète veya İngilizce epithet "lakap, biyolojik taksonomide tür belirten ikinci ad" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen epítheton ἐπίθετον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca epíthetos ἐπίθετος z "üstüne-konan" sözcüğünün nötr halidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca epitíthēmi "üstüne-koymak" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca títhēmi, the- τίθημι, θε- z "koymak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tez2, tez1 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kriz burada "buhran" değil, Yunanca sözcüğün orijinal anlamıyla "hüküm, yargı" anlamındadır. || Yaygın kanıya (ve TDK sözlüğüne) karşın, Fransızcada bu anlamda épicrise sözcüğü mevcut değildir; ancak çok marjinal olarak "kriz sonrası belirtiler" anlamında kullanılır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Antik Yunanca, nötr, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.