Enterpretasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enterpretasyon Kelime Kökeni

Fr interprétation yorumlama, yorum Lat interpretatio Lat interpretari aracılık etme +tion Lat interpres aracı, tercüman, arabulucu Lat inter+ *plere, ples- satmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1940) : Belçika'da inmeğe mecbur kalarak enterne edilen bazı İngiliz tayyarecileri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca interprétation "yorumlama, yorum" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince interpretatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince interpretari "aracılık etme" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince interpres "aracı, tercüman, arabulucu" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *plere, ples- "satmak" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.