Entero+

Fr entéro+ İng entero+ +bağırsak EYun énteron έντερον bağırsak, genelde iç organları << HAvr *en-tero- daha içte olan, bir şeyin içi (ad) HAvr *en iç (edat)  in+<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"Kıbrıs'ın Yunanistan'la birleşmesi" [ c (1949) : meclis üyeleri ayağa kalkarak alkışlamışlar ve "enosis" (birlik) diye bağırmışlardır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca entéro+ veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen entero+ "bağırsak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca énteron έντερον z "bağırsak, genelde iç organları" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en-tero- "daha içte olan, bir şeyin içi (ad)" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç (edat)" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızca vin, İngilizce wine, Almanca Wein (üzüm, şarap) Latince vinum biçiminden alınmıştır. Latince sözcük, Eski Yunanca oînos οῖνος (arkaik woinos), Hit ?, Erm kini գինի, İbranice yayin יַיֽן (şarap) biçimleri ile birlikte, bilinmeyen bir Akdeniz veya Anadolu dilinden alıntıdır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Entero+ ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play