Entegrasyon

Fr intégration bütünleme, birbirine ekleyerek bütün haline getirme Lat integrare bütünlemek, kusursuz hale gelmek veya getirmek +tion Lat integer, integr- dokunulmamış, tam, bütün Lat in+2 tangere, tact- dokunmak << HAvr *tag- a.a.  takt

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1960) : Ancak Roma anlaşması memleketleri arasındaki ekonomik entegrasyon esaslı bir şekilde (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca intégration "bütünleme, birbirine ekleyerek bütün haline getirme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince integrare "bütünlemek, kusursuz hale gelmek veya getirmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince integer, integr- "dokunulmamış, tam, bütün" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince tangere, tact- "dokunmak" fiilinden in+2 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tag- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için takt maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aslen isim olup, sıfat olarak kullanımı Türkçede 1990"lı yıllarda türemiştir.

Kelime Telaffuzu

Entegrasyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Entegrasyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Entegrasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play