Enstrüman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enstrüman Kelime Kökeni

Fr instrument 1. araç, alet, 2. müzikte çalgı Lat instrumentum a.a. Lat instruere, struct- kurmak, oluşturmak, donatmak, teçhiz etmek +mentum Lat in+1 struere, struct- yığmak, dikmek, inşa etmek  strüktür

Tarihte En Eski Kaynak

"çalgı" [ Akşam (gazete) (1924) : Saniyen, Ekrem Bey'in enstrümanı fenadır, hımhım bir ses çıkarıyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca instrument "1. araç, alet, 2. müzikte çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen instrumentum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince instruere, struct- "kurmak, oluşturmak, donatmak, teçhiz etmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince struere, struct- "yığmak, dikmek, inşa etmek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için strüktür maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Enstrüman kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, enstrüman nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aslen isim olup, sıfat olarak kullanımı Türkçede 1990'lı yıllarda türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.