Enstantane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enstantane Kelime Kökeni

Fr instantané anlık, göz açıp kapayıncaya kadar olan Fr instant an Lat instans elde olan, hazır, şimdiki Lat instāre durmak, varolmak, hazır olmak Lat in+1 stāre, stāt- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca instantané "anlık, göz açıp kapayıncaya kadar olan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca instant "an" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince instans "elde olan, hazır, şimdiki" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince instāre "durmak, varolmak, hazır olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince stāre, stāt- "durmak" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Enstantane kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, enstantane nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aslen isim olup, sıfat olarak kullanımı Türkçede 1990'lı yıllarda türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.