Enemek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enemek Kelime Kökeni

<< ETü éne- iğdiş etmek ETü *éŋ sarkan şey, husye, testis +A- ETü én- aşağıda olmak, inmek +Ig  in-

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Eski Türkçe énmek fiilinin türevleri "aşağı olmak, çukur olmak" ve "yatay olmak" kavramlarını kapsar. Kaşgarlıda nun harfiyle en yazılı olduğu halde, eŋek (yanağın alt kısmı, husye), engel, engin gibi türevler, orijinal sözcüğün sağir nun ile olduğunu düşündürür.

Etiketler: Ses evrimi, Eski Türkçe, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.