Enderun

Fa/OFa andarūn أندرون bir şeyin içi, iç taraf (ad) § Fa/OFa andar أندر iç (edat) << EFa antara a.a. << HAvr *en-tero- daha iç (komparatif) HAvr *en  in+<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"1. iç taraf, 2. Osmanlı sarayının en iç avlusu, bu avluda yaşayan ve padişahın şahsi hizmetinde bulunan iç oğlanlarının bulunduğu yer" [ (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andarūn أندرون z "bir şeyin içi, iç taraf (ad)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andar أندر z "iç (edat)" ve Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen antara sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en-tero- "daha iç (komparatif)" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

HAvr *en-tero kıyas halinden Latince inter, intrare, Eski Yunanca énteron (bağır), Farsça andar ve andarūn, İngilizce inner. Kökün abartı halinden Latince intimus (en içte olan).

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Ses evrimi, Eski Farsça , Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Enderun ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play