Enderun - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enderun Kelime Kökeni

Fa/OFa andarūn أندرون bir şeyin içi, iç taraf (ad) § Fa/OFa andar أندر iç (edat) << EFa antara a.a. << HAvr *en-tero- daha iç (komparatif) HAvr *en  in+1

Tarihte En Eski Kaynak

"1. iç taraf, 2. Osmanlı sarayının en iç avlusu, bu avluda yaşayan ve padişahın şahsi hizmetinde bulunan iç oğlanlarının bulunduğu yer" [ (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andarūn أندرون z "bir şeyin içi, iç taraf (ad)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) andar أندر z "iç (edat)" ve Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen antara sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en-tero- "daha iç (komparatif)" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

HAvr *en-tero kıyas halinden Latince inter, intrare, Eski Yunanca énteron (bağır), Farsça andar ve andarūn, İngilizce inner. Kökün abartı halinden Latince intimus (en içte olan).

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.