Emansipe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emansipe Kelime Kökeni

Fr émanciper azat etmek, serbest bırakmak Lat emancipare bir malı satmak veya devretmek, köleyi azat etmek Lat ex+ manceps, mancip- satın alan, mal sahibi (§ Lat manus el Lat capere almak )  manüel

Tarihte En Eski Kaynak

emansipasyon [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]
[ c (1935) : kadının bugün kendini emnasipe edişinin köklerini herhalde biyolojide arayacağız ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca émanciper "azat etmek, serbest bırakmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince emancipare "bir malı satmak veya devretmek, köleyi azat etmek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince manceps, mancip- "satın alan, mal sahibi" sözcüğünden ex+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Latince sözcük Latince manus "el" ve Latince capere "almak" sözcüklerinin bileşiğidir. ) Daha fazla bilgi için manüel maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.