Emülsiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emülsiyon Kelime Kökeni

Fr émulsion bir sıvıyı çalkalayarak başka sıvıya karıştırma, bu şekilde elde edilen karışım YLat emulsio a.a. Lat emulgere, emuls- süt veya başka sıvıyı kovadan aktarmak +tion Lat ex+ mulgere, muls- süt sağmak << HAvr *mlg- HAvr *melg- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1928) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca émulsion "bir sıvıyı çalkalayarak başka sıvıya karıştırma, bu şekilde elde edilen karışım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen emulsio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince emulgere, emuls- "süt veya başka sıvıyı kovadan aktarmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mulgere, muls- "süt sağmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mlg- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *melg- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce milk (süt).

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.