Elips - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Elips Kelime Kökeni

Fr ellipse, ellipt- oval EYun éllipsis έλλιψις 1. eksiklik, tam olmama 2. elips (dairenin eksik hali) EYun elleípō, ellip- ελλείπω, ελλιπ- eksik bırakmak +sis EYun en+ leípō, lip- λείπω, λιπ- eksik kalmak  lipsos

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1936) : Bu ilk safhalarında daire veya elips şeklindedir, bazen de iki ucu (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ellipse, ellipt- "oval" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca éllipsis έλλιψις z "1. eksiklik, tam olmama 2. elips (dairenin eksik hali)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca elleípō, ellip- ελλείπω, ελλιπ- z "eksik bırakmak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca leípō, lip- λείπω, λιπ- z "eksik kalmak" fiilinden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lipsos maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Geometrideki anlamı ilk kez Mö 2. yy'da Perge'li Apollonios tarafından kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.