Elbette - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Elbette Kelime Kökeni

Ar al-battan/al-battatan البتًّ / البتّةً [zrf.] kesin olarak Ar batt بتّ [#btt msd.] kesin, nihai Ar batta بتّ kesti, bitirdi, kararlaştırdı  el3

Tarihte En Eski Kaynak

elbet [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça al-battan veya al-battatan البتًّ / البتّةً z "kesin olarak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça btt kökünden gelen batt بتّ z "kesin, nihai" sözcüğünün zarfıdır. Bu sözcük Arapça batta بتّ z "kesti, bitirdi, kararlaştırdı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için el3 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Elbette kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, elbette nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

D, n, r,s, ş, t, z sesleriyle başlayan kelimelerden önce /l/ asimile edilir. Ör: es-selam, en-nevm, tahte-ş-şuur. Tamlamalarda /e/ seslisi genellikle düşer, önceki sözcüğün son seslisi korunur: Ör: bi-l-fiil, şeyhü-l-islam, darü-s-selam.

Etiketler: Arapça, Arapça zarf, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.