Ekzema - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekzema Kelime Kökeni

Fr eczéma bir cilt hastalığı EYun ékzema έκζεμα ciltte çıkan kabartı, isilik, döküntü EYun ekzéō εκζέω kabarıp taşmak, isilik dökmek +ma EYun ek+ zéō ζέω kabarmak, kaynamak << HAvr *yes- kabarmak, kaynamak, mayalanmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca eczéma "bir cilt hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ékzema έκζεμα z "ciltte çıkan kabartı, isilik, döküntü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ekzéō εκζέω z "kabarıp taşmak, isilik dökmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca zéō ζέω z "kabarmak, kaynamak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yes- "kabarmak, kaynamak, mayalanmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Tarama Dergisi'ne göre “Seyitgazi, Çal, Eğirdir, Kütahya” ağızlarından derlenmiştir. Batı Anadolu ağızlarında eğsen, iğsen, eysan, akson biçimleri görülür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.