Ekstre - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekstre Kelime Kökeni

Fr extrait damıtılmiş bitki özü Fr extraire özünü çıkarmak, sıkarak suyunu almak << Lat extrahere, extract- sökmek, çıkarmak Lat ex+ trahere, tract- çekmek, sürmek, sürüklemek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]
"ticari hesap özeti" [ c (1946) : Bu öldürücü olan maddeyi de 1944 senesinde ekstre edip adına Streptomycin dediler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca extrait "damıtılmiş bitki özü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca extraire "özünü çıkarmak, sıkarak suyunu almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince extrahere, extract- "sökmek, çıkarmak" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Ekstre kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ekstre nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince ex+ ve Yunanca ek+ edatıyla yapılan fiiller için Önekler bölümünde ilgili maddelere bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.