Ekstra

Fr/İng extra [abb.] sıradışı, olağandışı Fr/İng extraordinaire/extraordinary a.a. § Lat extra dışarı, dışarıda, dışında (<< HAvr *eghs-tero- dış ) Lat ordo, ordin- düzen

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1922) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce extra "sıradışı, olağandışı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca ve İngilizce aynı anlama gelen extraordinaire veya extraordinary sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Latince extra "dışarı, dışarıda, dışında " (NOT: Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *eghs-tero- "dış" biçiminden evrilmiştir. ) ve Latince ordo, ordin- "düzen" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Bilgi

Latince ex+ ve Yunanca ek+ edatıyla yapılan fiiller için Önekler bölümünde ilgili maddelere bakınız.

Kelime Telaffuzu

Ekstra kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ekstra nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , kısaltma, Türeme, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ekstra ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play