Eksper

Fr expert uzman Lat expertus denenmiş, tecrübeli, uzman Lat experiri, expert- denemek, sınamak, deneyerek öğrenmek Lat ex+ *periri denemek << HAvr *peryo- HAvr *per-3 denemek, sınamak, riske girmek  ampirik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca expert "uzman" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince expertus "denenmiş, tecrübeli, uzman" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince experiri, expert- "denemek, sınamak, deneyerek öğrenmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince yazılı örneği bulunmayan *periri "denemek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *peryo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-3 "denemek, sınamak, riske girmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ampirik maddesine bakınız.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Eksper ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play