Ekliptik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekliptik Kelime Kökeni

Fr écliptique astronomide burçlar çemberi EYun ékleipsis έκλειψις 1. bırakıp gitme, kaybolma, 2. güneş tutulması +ikos EYun ek+ leípō, lip- λείπω, λιπ- bırakmak, terketmek, ayrılmak, eksik kalmak +sis  lipsos

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1966) : Burçlar (...) bir daire etrafında sıralanmışlardır ki bu daireye "Ekliptik daire" adı veriliyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca écliptique "astronomide burçlar çemberi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ékleipsis έκλειψις z "1. bırakıp gitme, kaybolma, 2. güneş tutulması" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca leípō, lip- λείπω, λιπ- z "bırakmak, terketmek, ayrılmak, eksik kalmak" fiilinden +sis sonekiyle ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lipsos maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Ay ekliptik hattına yakınken güneş tutulduğu için.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.