Ekidne - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekidne Kelime Kökeni

Fr échidné dikenli karıncayiyen EYun éχidna ἔχιδνα "dişi yılan", mitolojide yılan ve insan karması bir yaratık EYun éχis ἔχις zehirli yılan, engerek << HAvr *eghi- (*angʷhi-) yılan  ejderha

Tarihte En Eski Kaynak

ekidna [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca échidné "dikenli karıncayiyen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca éχidna ἔχιδνα z "'dişi yılan', mitolojide yılan ve insan karması bir yaratık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca éχis ἔχις z "zehirli yılan, engerek" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *eghi- (*angʷhi-) "yılan" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için ejderha maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

TTü özgü biçimin, eş anlamlı eğin sözcüğünden metatez yoluyla (egn > eng) türemiş olması muhtemel görünmektedir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.