Eküri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eküri Kelime Kökeni

Fr écurie bir kişiye ait yarış atlarının tümü, bir ekibin mensupları Fr écuyer bir soylunun kalkanını taşıyan süvari yamağı << Lat scutarius 1. kalkancı, kalkan taşıyan, 2. imparatorun özel muhafız birliğine mensup kişi Lat scūtum büyük dikdörtgen beden kalkanı << HAvr *skoit- tabla, tahta HAvr *skei- yarmak, ayırmak  şist

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1945) : ikinci ve dördüncü koşular arasındaki çifte bahiste Levend, Kibar, Diyana ekürisi kombinezonu 4685 kuruş verdi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca écurie "bir kişiye ait yarış atlarının tümü, bir ekibin mensupları" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca écuyer "bir soylunun kalkanını taşıyan süvari yamağı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince scutarius "1. kalkancı, kalkan taşıyan, 2. imparatorun özel muhafız birliğine mensup kişi" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince scūtum "büyük dikdörtgen beden kalkanı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skoit- "tabla, tahta" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skei- "yarmak, ayırmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şist maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Havr kökünden İngilizce thrust ve Latince kökenli abstruse, intrude, protrude vb.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.