Egoizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Egoizm Kelime Kökeni

Fr égoïsme bencillik İng egoism Joseph Addison, İng. şair (1672-1719), "hep kendinden sözeden" anlamında. Lat/EYun ego ben +ism  ego

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1912) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca égoïsme "bencillik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce egoism sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Joseph Addison, İng. şair (1672-1719), "hep kendinden sözeden" anlamında.) Bu sözcük Latince ve Eski Yunanca ego "ben " sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ego maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca hégémon (egemen) sözcüğünden esinlendiği açıktır. 1935'ten eski örneği bulunmayan *ege (veli?) sözcüğünden türetilmesi fantezidir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.