Efervesan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Efervesan Kelime Kökeni

Fr effervescent kabaran, kaynayan Lat effervescere kaynayıp taşmak, galeyana gelmek +ens Lat ex+ fervere kaynamak  fermante

Tarihte En Eski Kaynak

"su katıldığında kaynayan tablet " [ m (1959) : Corthyle ampul ve 10 mgr. BROMOCAL efervesan yeniden bütün eczanelere tevzi edilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca effervescent "kabaran, kaynayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince effervescere "kaynayıp taşmak, galeyana gelmek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince fervere "kaynamak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fermante maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyanca dozzina (aynı anlamda) biçiminden alıntı, fonetik açıdan mümkün görünmemektedir. İngilizce dozen (aynı anlamda) Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.