Efendim - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Efendim Kelime Kökeni

Tür efendi sözcüğünün 1. tekil şahıs sahiplik ve yüklemcil şekli Tür IPA: /efenˈdim/ Tür Bir sesleniş karşısında "buradayım" anlamında kullanılır Tür Anlaşılmayan bir sözü tekrarlatmak veya karşısındakinin ne düşündüğünü sormak için söylenir

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Çekimli ad halinde efendi sözcüğünün 1. tekil şahıs sahiplik ve yüklemcil şekli anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan efendim kelimesi IPA: /efenˈdim/ anlamındadır. Türkçe sözcük, Ünlem halinde Bir sesleniş karşısında "buradayım" anlamında kullanılır anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan efendim kelimesi Anlaşılmayan bir sözü tekrarlatmak veya karşısındakinin ne düşündüğünü sormak için söylenir anlamındadır.

Kelime Telaffuzu

Efendim kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, efendim nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Türkçe, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.