Efekt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Efekt Kelime Kökeni

İng sound effect ses efekti İng effect bir eylemin sonucu, etki Lat effectus icraat, işin sonucu Lat efficere, effect- icra etmek, bir şeyi yapıp ortaya çıkarmak Lat ex+ facere, fact- yapmak  faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1945) : Devrimizin maruf fizikçilerinden olan Prof. Stark 1913 senesinde bulmuş olduğu (Stark efekt) yüzünden ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce sound effect "ses efekti" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce effect "bir eylemin sonucu, etki" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince effectus "icraat, işin sonucu" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince efficere, effect- "icra etmek, bir şeyi yapıp ortaya çıkarmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.