Edebiyat

Ar ˀadabiyyāt أدبيّات [çoğ.] "dini veya bilimsel nitelikte olmayan yazın etkinliklerinin tümü," belles-lettres Ar ˀadab أدب [#Adb] 1. görgü, terbiye, konuk ağırlama adabı, 2. yaşam tarzına ilişkin hikaye ve gözlemlerden oluşan ve Arapçada 8. yy"dan itibaren yaygınlaşan yazın biçimi  edep

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˀadabiyyāt أدبيّات z ""dini veya bilimsel nitelikte olmayan yazın etkinliklerinin tümü," belles-lettres" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça Adb kökünden gelen ˀadab أدب z "1. görgü, terbiye, konuk ağırlama adabı, 2. yaşam tarzına ilişkin hikaye ve gözlemlerden oluşan ve Arapçada 8. yy"dan itibaren yaygınlaşan yazın biçimi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için edep maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Edebiyat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Edebiyat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Edebiyat ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play