Dramatürji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dramatürji Kelime Kökeni

Fr dramaturgie tiyatro oyunu sahneleme EYun dramatourgós δραματουργός § EYun dráma δράμα tiyatro oyunu EYun érgō έργω yapmak, işlemek  dram, erg

Tarihte En Eski Kaynak

dramaturg [ c (1949) : Şehir Tiyatrosu Dramaturg Bürosu daimi sekreterliğine makbuz karşılığı teslim edilebilir ]
dramatürji [ c (1951) : O bitmez tükenmez ritm dersleri, jimnastik, ekzersisler, nefes, müzik, konuşmak, dramatürji, dans, tiyatro tarihi, sanat tarihi, okuma, klâsikler, Racine, gene Racine! ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dramaturgie "tiyatro oyunu sahneleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dramatourgós δραματουργός z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca dráma δράμα z "tiyatro oyunu" ve Eski Yunanca érgō έργω z "yapmak, işlemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dram, erg maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Dram Kumpanyası 1882'de kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.