Domuz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Domuz Kelime Kökeni

<< ETü toŋuz ETü *toŋur- şişmek, kabarmak +Iz2 ETü toŋ dolgun, şişkin  domal-

Tarihte En Eski Kaynak

toŋuz "aynı anlamda" [ Irk Bitig (900 yılından önce) : adıglı toŋuzlı art üzä sokuşmiş. adıgın karnı yarılmiş. [ayı ile domuz dağda karşılaşmış] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe toŋuz sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *toŋur- "şişmek, kabarmak" sözcüğünden +Iz2 sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Türkçe toŋ "dolgun, şişkin" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için domal- maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aslı artdamak nasalıyla doŋuz olup Anadolu ağızlarında halen bu şekilde telaffuzu yaygındır. || Eski Türkçe fiil ekinde /r/ > türevde /z/ eşdeğerliği için karş. semri- (semirmek) > semiz, gör- > göz.

Etiketler: Ses evrimi, Eski Türkçe, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.