Diyalektik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diyalektik Kelime Kökeni

Fr dialectique tez ve antitezle akıl yürütme yöntemi, münazara EYun dialektikē teχnē διαλεκτικη (τεχνη) a.a. Elea'lı Zeno, Yun filozof (MÖ y. 490-y. 430). EYun dialégō διαλέγω karşılıklı söylemek, münazara etmek +ikos EYun dia+ légō, log- λέγω2, λογ- söylemek  diyalog

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Demek ki meselenin "tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan?" gibi adi bir diyalektik oyununa (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dialectique "tez ve antitezle akıl yürütme yöntemi, münazara" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen dialektikē teχnē διαλεκτικη (τεχνη) z deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: Elea'lı Zeno, Yun filozof (MÖ y. 490-y. 430).) Bu sözcük Eski Yunanca dialégō διαλέγω z "karşılıklı söylemek, münazara etmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca légō, log- λέγω2, λογ- z "söylemek" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için diyalog maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Dil Devrimi yıllarında Türkçe eşdeğeri olarak önerilen diyelek sözcüğü kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.