Distribütör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Distribütör Kelime Kökeni

Fr distributeur dağıtıcı Lat distribuere dağıtmak, bölüştürmek +or Lat di+2 tribuere, tribut- tahsis etmek, payını vermek Lat tribus bölük, zümre  tribün

Tarihte En Eski Kaynak

"dağıtıcı (mekanik aygıt)" [ c (1940) : distribütör ve su tulumbası tedvir dişlisi ]
"dağıtıcı (ithal ürünlerin iç piyasada toptan satıcısı)" [ m (1955) : FARGO Kamyonları Umum Türkiye Distribütörü RUŞENSAD ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca distributeur "dağıtıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince distribuere "dağıtmak, bölüştürmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tribuere, tribut- "tahsis etmek, payını vermek" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince tribus "bölük, zümre" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tribün maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.