Dinar

Ar dīnār دينار altın para birimi Aram dīnārā דינרא gümüş Roma parası Lat denarius on as değerinde gümüş Roma parası Lat deni onar, onlu Lat decem on  desi+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dīnār دينار z "altın para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice dīnārā דינרא z "gümüş Roma parası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince denarius "on as değerinde gümüş Roma parası" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince deni "onar, onlu" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince decem "on" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için desi+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Ayrıntılı tartışma için Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 133-135. Roma denarius"u ilk kez Mö 211"de basılmış ve MS y. 275"e dek tedavülde kalmıştır. Kuran"da dinar bir altın tartı birimi olarak zikredilir.

Kelime Telaffuzu

Dinar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Dinar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dinar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play