Dijital

Fr/İng digital tamsayılara ilişkin, sayısal İng digit 1 ile 10 arası sayıların her biri, rakam Lat digitus parmak, özellikle işaret parmağı << HAvr *dik- HAvr *deik- işaret etmek, belirtmek, göstermek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1964) : "DSV.1" ismi verilen yeni ve modern dijital voltmetre, İngiltere'de satışa çıkarılmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce digital "tamsayılara ilişkin, sayısal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce digit "1 ile 10 arası sayıların her biri, rakam" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince digitus "parmak, özellikle işaret parmağı" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dik- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deik- "işaret etmek, belirtmek, göstermek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince index (işaret parmağı), dīcere (söylemek), dictare (bildirmek), Eski Yunanca deíknymi, deig- (işaret etmek), dikē (yargı), İngilizce teach (öğretmek).

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Türeme, İngilizce , Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dijital ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play