Diferansiyel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diferansiyel Kelime Kökeni

Fr différentiel 1. diferansiyel hesap, 2. bir hareketi ayrı hızda dönen iki aksa taşıyan mekanizma Fr différence fark, farklılaşma Lat differre, dilat- ayırmak, dağıtmak, farklı kılmak Lat di+2 ferre, lat- taşımak << HAvr *bher-1 taşımak, getirmek  fertilite

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1937) : tam serbest diferansiyel, hidrolik frenler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca différentiel "1. diferansiyel hesap, 2. bir hareketi ayrı hızda dönen iki aksa taşıyan mekanizma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca différence "fark, farklılaşma" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince differre, dilat- "ayırmak, dağıtmak, farklı kılmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ferre, lat- "taşımak" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bher-1 "taşımak, getirmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fertilite maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Diferansiyel kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, diferansiyel nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince fiilin perfekt kökü kuraldışıdır. Karş. ablatif, dilate.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.