Devlet

Ar dawla ͭ دولة [#dwl mr.] 1. talih, baht, 2. servet, kısmet, 3. iktidar, egemenlik Ar dāla döndü, dolandı (özellikle felek, kısmet) (Akad dālu dönmek, dolanmak )

Tarihte En Eski Kaynak

"baht, talih" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dwl kökünden gelen dawlat دولة z "1. talih, baht, 2. servet, kısmet, 3. iktidar, egemenlik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça dāla "döndü, dolandı (özellikle felek, kısmet)" fiilinin ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük Akatça dālu "dönmek, dolanmak" fiili ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Arapça sözcüğün anlam evrimi Latince status (1. talih, statü, servet, 2. devlet) deyimine paraleldir. Hükümdarın sahip olduğu bir niteliğin adı iken soyut anlam kazanmıştır. || dūl (kova), dūlāb (dolap) eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Devlet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Devlet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Devlet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play