Detoks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Detoks Kelime Kökeni

İng detox 1. otomobilin zehirli gaz emisyonunu azaltma (1970), 2. bünyeyi alkol veya uyuşturucudan arıtma (1972), 3. sağlığa zararlı alışkanlıklardan arınmak için yapılan rejim (1975) İng detoxification zehirden arındırma  de+, toksik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (2001) : toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan "detoks" diyetini öneren diyetisyen ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce detox "1. otomobilin zehirli gaz emisyonunu azaltma (1970), 2. bünyeyi alkol veya uyuşturucudan arıtma (1972), 3. sağlığa zararlı alışkanlıklardan arınmak için yapılan rejim (1975)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce detoxification "zehirden arındırma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için de+, toksik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük ilk kez 1843'te Londra polisi bünyesinde atanan detective police (araştırıcı polis) memurları için kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.