Destur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Destur Kelime Kökeni

Fa dastūr دستور 1. "el almış", bilge, bilgin, vezir, 2. "el alma", ruhsat, izin, müsaade << OFa dastwar 1. Zerdüşt rahibi, bilge kişi, otorite, 2. doğru dini öğreti, töre, yasa § OFa dast el OFa āvar sahip  dest, +aver

Tarihte En Eski Kaynak

"izin, müsaade" [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dastūr دستور z "1. 'el almış', bilge, bilgin, vezir, 2. 'el alma', ruhsat, izin, müsaade" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dastwar "1. Zerdüşt rahibi, bilge kişi, otorite, 2. doğru dini öğreti, töre, yasa" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dast "el" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āvar "sahip" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dest, +aver maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Destur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, destur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Bileşik kelime, Orta Farsça, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.