Destinasyon

Fr/İng destination ulaşılacak hedef, gidilen yer Lat destināre belirlemek, tayin etmek, kaderini çizmek +tion Lat de+ *stenāre durdurmak, dikmek, mukavim kılmak << HAvr *stə-nā- HAvr *stā- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1986) : Türkiye'nin yeni bir destinasyon ülkesi olarak tanınması ve dünya çapında bilinen ülke(...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce destination "ulaşılacak hedef, gidilen yer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince destināre "belirlemek, tayin etmek, kaderini çizmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *stenāre "durdurmak, dikmek, mukavim kılmak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stə-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stā- "durmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Destinasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play