Derivasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Derivasyon Kelime Kökeni

Fr dérivation Fr dériver 1. (nehir) yönünü değiştirmek, başka yöne çevirmek, 2. türetmek +tion Lat de+ rivus akarsu, ırmak << HAvr *reiwo- vadi, dere yatağı HAvr *rei- yarmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kaynakça kayıp (1934) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dérivation sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca dériver "1. (nehir) yönünü değiştirmek, başka yöne çevirmek, 2. türetmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince rivus "akarsu, ırmak" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reiwo- "vadi, dere yatağı" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rei- "yarmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.