Dendroloji

İng dendrology ağaç bilimi EYun déndron δένδρον ağaç << HAvr *der-drew- HAvr *deru- 1. pek ve sağlam olma, 2. ağaç  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1987) : dendroloji, peyzaj planlama, peyzaj ekolojisi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce dendrology "ağaç bilimi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca déndron δένδρον z "ağaç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *der-drew- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deru- "1. pek ve sağlam olma, 2. ağaç" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca sözcük Sanskritçe dáru, Farsça dar (ağaç), Latince ura mater (ağaç gövdesi), İngilizce tree (ağaç), Eski Slavca druva (aynı anlamda) ile aynı kökten gelir. Reduplikasyon yoluyla fiil kökünden isim türetme Arkaik Yunancanın tipik özelliklerindendir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dendroloji ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play