Demokrat

Fr démocrate demokrasiden yana olan kimse Fr démocratie demokrasi EYun dēmokrateía δημοκρατεία halk iktidarı § EYun dēmos δήμος halk, ahali EYun krátēs κράτης güçlü, iktidar sahibi  demo+, +krat

Tarihte En Eski Kaynak

[ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1870) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca démocrate "demokrasiden yana olan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca démocratie "demokrasi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca dēmokrateía δημοκρατεία z "halk iktidarı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca dēmos δήμος z "halk, ahali" ve Eski Yunanca krátēs κράτης z "güçlü, iktidar sahibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için demo+, +krat maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

İlk kez 1911"de İsveç"te tanımlanmış ve 1912 Stockholm Olimpiyatlarında uluslararası kullanıma girmiştir. Karş. pentatlon

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Demokrat ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play