Delmek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Delmek Kelime Kökeni

<< ETü tel-

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Eski Türkçe teg (dek) ve Arap yazısında aynı şekilde yazılan teŋ (denk) biçimleri en geç 11. yy'dan beri birlikte ve eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Her iki biçimin teg- (değmek, eşleşmek, gibi olmak, kadar olmak) fiiliyle anlam bağı açık olduğu halde yapısal ilişkisi muğlaktır. TTü değiş-/deŋiş- ve değşür-/deŋşür- (devşirmek) gibi türevlerde de ikili yapı korunur. || TTü dek edat olarak kullanılırken, deŋ > deng sıfat ve ad anlamı kazanmıştır.

Etiketler: Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.