Deklare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Deklare Kelime Kökeni

Fr déclarer ilan etmek, beyan etmek Lat declarare yüksek sesle ilan etmek Lat de+ clarare bağırmak Lat clarus yüksek sesli, açık, parlak, temiz  klarnet

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]
[ c (1933) : (...) daha değersiz deklare edildiği anlatılmak isteniyordu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca déclarer "ilan etmek, beyan etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince declarare "yüksek sesle ilan etmek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince clarare "bağırmak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince clarus "yüksek sesli, açık, parlak, temiz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için klarnet maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İlk kez 1911'de İsveç'te tanımlanmış ve 1912 Stockholm Olimpiyatlarında uluslararası kullanıma girmiştir. Karş. pentatlon.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.