Defter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Defter Kelime Kökeni

Ar daftar دفتر yazı tableti Aram dipterā דפתרא a.a. EYun diphthéra διφθέρα 1. tabaklanmış deri, 2. yazı tableti olarak kullanılan kesilip perdahlanmış deri tabakası

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]
deftedar "defter emini, baş maliyeci" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : evvela vüzera, andan soŋra kaḍi ˁaskerler, andan soŋra defterdarlar ve defterdarlardan aşağa yeniçeri ağası ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça daftar دفتر z "yazı tableti" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen dipterā דפתרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diphthéra διφθέρα z "1. tabaklanmış deri, 2. yazı tableti olarak kullanılan kesilip perdahlanmış deri tabakası" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Defter kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, defter nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Türkçe tepter (aynı anlamda - Uy) Aramca veya Orta Farsçadan erken bir alıntı olarak değerlendirilmelidir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.