Deccal

Ar daccāl دجّال [#dcl mesl.] İslami inanca göre kıyametten önce yeryüzüne gelecek olan sahte mesih Aram daggalā דגלא kandırıcı, sahteci Aram #dgl דגל kandırma, görünme (Akad dagālu bakma, görme )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dcl kökünden gelen daccāl دجّال z "İslami inanca göre kıyametten önce yeryüzüne gelecek olan sahte mesih" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice daggalā דגלא z "kandırıcı, sahteci" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #dgl דגל z "kandırma, görünme" kökünden türetilmiştir. (NOT: Aramice/Süryanice kök Akatça dagālu "bakma, görme" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Aynı Sami kökünün Arapça eşdeğeri olan dacala

Kelime Telaffuzu

Deccal kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Deccal nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça meslek adı, Aramice ve Süryanice, Türeme, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Deccal ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play