Deccal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Deccal Kelime Kökeni

Ar daccāl دجّال [#dcl mesl.] İslami inanca göre kıyametten önce yeryüzüne gelecek olan sahte mesih Aram daggalā דגלא kandırıcı, sahteci Aram #dgl דגל kandırma, görünme (Akad dagālu bakma, görme )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dcl kökünden gelen daccāl دجّال z "İslami inanca göre kıyametten önce yeryüzüne gelecek olan sahte mesih" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice daggalā דגלא z "kandırıcı, sahteci" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #dgl דגל z "kandırma, görünme" kökünden türetilmiştir. (NOT: Aramice/Süryanice kök Akatça dagālu "bakma, görme" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Deccal kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, deccal nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Sami kökünün Arapça eşdeğeri olan dacala

Etiketler: Arapça, Arapça meslek adı, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.