Dar - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dar - Yan Anlam Kelime Kökeni

Ar dār دار [#dwr] ev, konut, konak, yurt (Aram dwārā/dūrā דורא konut, konaklama yeri Akad dāru göçebe ve çobanların konakladığı yer, oba ) Ar dāra دار döndü, dolandı  devir

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dwr kökünden gelen dār دار z "ev, konut, konak, yurt" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice dwārā veya dūrā דורא z "konut, konaklama yeri" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça dāru "göçebe ve çobanların konakladığı yer, oba" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Akatça sözcük Arapça dāra دار z "döndü, dolandı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için devir maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün aslı muhtemelen “etrafı çitle çevrili yer” anlamında. Karş. Türkçe ev =? evir-.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.