Dam - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dam - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fr dame hanımefendi, bayan << Lat domina [f.] ev sahibesi Lat domus ev, hane << HAvr *domos a.a. HAvr *dem- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

dama [ Vartan Paşa, Akabi Hikâyesi (1851) : Boğos Ağa her oyun başlanmazdan evvel birer başga damaları angaje edip bana hiç bir defa kendisi ile birlikde oynayım deyu teklif etmedi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dame "hanımefendi, bayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince domina "ev sahibesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince domus "ev, hane" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *domos biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dem- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Dalyan boylu deyiminde muhafaza edilen bu sözcüğün dalyan1 (bir tür balık tutma düzeneği) ile ilişkisi kurulamaz.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, dişil, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.