Dâd - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dâd Kelime Kökeni

Osm Arap alfabesinin on beşinci,Osmanlı ve Fars alfabesinin de on sekizinci olan ض ‏ harfinin okunuşu. Mahreci dil, sağ veya sol üst azı dişinin üzerine getirilmesi şeklindedir. Osm Harfin Ebced hesabında sayı değeri 800 dür. Osm adalet, hak, doğruluk insaf Osm iyilik, ihsan, vergi, ömür.

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Arap alfabesinin on beşinci,Osmanlı ve Fars alfabesinin de on sekizinci olan ض ‏ harfinin okunuşu. Mahreci dil, sağ veya sol üst azı dişinin üzerine getirilmesi şeklindedir. anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan dâd kelimesi Harfin Ebced hesabında sayı değeri 800 dür. anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde adalet, hak, doğruluk insaf anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan dâd kelimesi iyilik, ihsan, vergi, ömür. anlamındadır.

Etiketler: Osmanlıca, Osmanlıca, Osmanlıca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.