Cuş U Huruş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cuş U Huruş Kelime Kökeni

Fa cūş u χurūş جوش و خروش kargaşa, herkesin öfke veya heyecanla birbirine girdiği durum § Fa cūş جوش galeyan Fa χurūş خروش haykırış, yüksek sesle bağırma (OFa χrōstan bağırma, haykırma )  coş-, horoz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1492) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cūş u χurūş جوش و خروش z "kargaşa, herkesin öfke veya heyecanla birbirine girdiği durum" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça cūş جوش z "galeyan" ve Farsça χurūş خروش z "haykırış, yüksek sesle bağırma" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) χrōstan "bağırma, haykırma" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için coş-, horoz maddelerine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.